Przejdź do treści
Menu

baner

plenfrdeitrues
A+ A A-

Narodowy Dzień Zwycięstwa w Nowym Mieście Lubawskim

Narodowy Dzień Zwycięstwa w Nowym Mieście Lubawskim

W tym roku, ze względu pandemię, obchody 76. rocznicy zakończenia II wojny światowej były w Nowym Mieście Lubawskim obchodzone inaczej - zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego.

 

Przed południem Burmistrz Józef Blank wraz z Andrzejem Nadolskim Przewodniczącym Rady Miejskiej i Damianem Artuszewskim  Zastępcą Burmistrza złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze w miejscach pamięci ofiar II wojny światowej oraz pod krzyżem głównym na cmentarzu parafialnym i na grobach żołnierskich.

 

O godzinie 11:00 w nowomiejskiej Bazylice odprawiona została Msza Św. w intencji Ojczyzny, po której delegacje Urzędu Miejskiego i Rady Miejskiej w Nowym Mieście Lubawskim, Starostwa Powiatu Nowomiejskiego oraz dyrektorzy miejskich i powiatowych jednostek oświatowych i kulturalnych, w asyście harcerzy złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod tablicą memoratywną przy ulicy Działyńskich oraz Pomniku Rozstrzelanych 7 Grudnia 1939 roku.

Na zakończenie uroczystości gospodarz miasta podziękował wszystkim za oddanie hołdu ofiarom totalitaryzmów i wyraził nadzieję, że w przyszłym roku obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa będą miały bogatszą oprawę.

 

Tego dnia Miejskie Centrum Kultury przygotowało dla mieszkańców okolicznościowe biało-czerwone kotyliony, a dla dzieci rozdawane były baloniki w polskich barwach narodowych. Na Rynku rozbrzmiewały zaś żołnierskie pieśni.

 

Warto wspomnieć, że latach 1946-1989 zakończenie II wojny światowej jako Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności obchodzone było uroczyście w dniu 9 maja. Po 1990 roku, pomimo zmian ustrojowych w Polsce, Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności, nadal pozostało oficjalnym świętem państwowym obchodzonym 9 maja.

Przed nadchodzącą 70. rocznicą zakończenia II wojny światowej w Europie, w dniu 24 kwietnia 2015 roku Sejm RP przyjął ustawę o Narodowym Dniu Zwycięstwa obchodzonym dnia 8 maja (jednocześnie znosząc Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności obchodzone 9 maja).

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 10 maj 2021 06:39
Powrót na górę

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem