Przejdź do treści
Menu

baner

plenfrdeitrues
A+ A A-

W dawnym kościele ewangelickim sala widowiskowo-kinowa będzie miała niepowtarzalny wystrój

W dawnym kościele ewangelickim sala widowiskowo-kinowa będzie miała niepowtarzalny wystrój

Niespodzianką podczas realizacji prac budowlanych przy inwestycji pn. „Remont i przebudowa dawnego kościoła ewangelickiego w celu utworzenia Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Kultury” było okrycie malowideł na suficie budynku, o których wcześniej nie było wiedzy.

Spowodowało to konieczność dodatkowego nadzoru konserwatorskiego, opracowania koncepcji i podjęcia prac konserwatorsko – rekonstrukcyjnych, które zrealizowała pracownia konserwatorska z Bydgoszczy pod kierownictwem Pani Aleksandry Kuszlis-Grygołowicz.

 

Zakres prac obejmował w szczególności:

- naprawy stolarskie stropu,

- uzupełnienie powierzchni stropu w miejscach wycięć desek pod dotychczasową instalację wentylacyjną,

- wykonanie rekonstrukcji ramowych podziałów architektonicznych na sklepieniu z listew drewnianych wraz z ośmiobocznymi rozetami,

- wykonanie obudowy z listew drewnianych dwóch podciągów podpieranych historycznie przez słupy empory,

- wykonanie rekonstrukcji brakujących fragmentów warstwy malarskiej,

- rekonstrukcja kolorystyki podziałów listwowych sklepienia i ośmiobocznych rozet oraz obudowy dwóch podciągów,

- wykonanie zabezpieczenia drewna i warstwy malarskiej.

 

Warto wspomnieć, że w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku te neobarokowe zdobienia malarskie, wykonane przez malarza Ernesta Feya z Berlina w latach 1910 – 1912 na stropie dawnego kościoła ewangelickiego, zostały przykryte płytami pilśniowymi podczas robót adaptacyjnych, przystosowujących wnętrze kościoła pod potrzeby Kina Harmonia w Nowym Mieście Lubawskim. Podczas ówczesnych prac przystosowawczych wszystkie elementy przestrzenne w postaci ozdobnych ram i frezowanych listew, zostały zdjęte i zaginęły.

 

Koszt konserwacji i rekonstrukcji sufitu w wysokości 325 950,00 złotych brutto poniesiony został z budżetu miasta, jednak efekt żmudnej i pracochłonnej pracy jest niepowtarzalny, a odnowione dekoracje sufitu będą uatrakcyjniały wizerunek nowej sali widowisko-kinowej oraz podkreślały zabytkowy charakter obiektu.

Ostatnio zmienianyczwartek, 18 luty 2021 12:35
Powrót na górę

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem