Logo
Wydrukuj tę stronę

Uroczystość 101. rocznicy powrotu naszego miasta do Polski

Uroczystość 101. rocznicy powrotu naszego miasta do Polski

We wtorek 19 stycznia 2021 roku w Nowym Mieście Lubawskim odbyły się uroczystości upamiętniające powrót ówczesnego Nowego Miasta nad Drwęcą do odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystość miała skromniejszy wymiar ze względu na sytuację epidemiologiczną.

 

Rocznicę powrotu Nowego Miasta Lubawskiego do wolnej Polski rozpoczęto o godz. 12:00, kiedy to od strony Baszty Kurzętnickiej na nowomiejski Rynek wkroczyła kompania reprezentacyjna 4. Pułku Chemicznego im. Ignacego Mościckiego w Brodnicy, aby symbolicznie przynieść nam wolność i radość z powrotu do Ojczyzny, tak jak 100 lat temu uczynił to oddział Hallerczyków. Tak jak wtedy, tak i dzisiaj uroczystości towarzyszyło bicie kościelnych dzwonów.

 

W uroczystości uczestniczyli m.in.: Burmistrz Józef Blank, Wicestarosta Jerzy Czapliński wraz z radnymi Powiatu Nowomiejskiego, radni Rady Miejskiej z Przewodniczącym Andrzejem Nadolskim, dyrektorzy miejskich jednostek organizacyjnych, harcerze oraz mieszkańcy.

 

Po przekazaniu biało-czerwonej flagi narodowej przez dowódcę kompanii Burmistrz Józef Blank, który wcielił się w rolę Antoniego Kyclera - polskiego burmistrza komisarycznego z 1920 roku - powitał Wojsko Polskie tradycyjnym chlebem i solą.  Następnie żołnierze oddali salwę honorową i przemaszerowali po nowomiejskim Rynku.

Na zakończenie uczestników uroczystości powitano chlebem i solą, a Burmistrz podziękował wszystkim za udział w tym wyjątkowym, patriotycznym wydarzeniu, oddającym choć w części atmosferę wolności jaka panowała w ówczesnym Nowym Mieście Lubawskim.

Ostatnio zmienianywtorek, 19 styczeń 2021 12:53

Galeria

Design © UM Nowe Miasto Lubawskie. All rights reserved.