Przejdź do treści
Menu

baner

plenfrdeitrues
A+ A A-

Upamiętniono 81. rocznicę Czarnego Czwartku w Nowym Mieście Lubawskim

Upamiętniono 81. rocznicę Czarnego Czwartku w Nowym Mieście Lubawskim

W poniedziałek 7 grudnia 2020 roku dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń Czarnego Czwartku 1939 roku, oddano hołd i uczczono pamięć 25 rozstrzelanych mieszkańców Nowego Miasta Lubawskiego i Lubawy.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji rozstrzelanych, w której uczestniczyli przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, dyrektorzy szkół i miejskich jednostek organizacyjnych.

Po zakończeniu uroczystości w Bazylice p.w. Św. Tomasza Apostoła, Burmistrz Józef Blank wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Andrzejem Nadolskim, Zastępcą Burmistrza Damianem Artuszewskim i delegacjami m.in. starostą nowomiejskim z wicestarostą oraz dyrektorami jednostek miejskich udali się do miejsca kaźni mieszczącego się przy ulicy Działyńskich (dawna siedziba Selbstschutz) oraz na miejsce egzekucji piętnastu nowomieszczan przy ulicy 7 Grudnia, gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.

Zwracając się do uczestników uroczystości, Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego mówił o potrzebie zachowania w pamięci wydarzeń Czarnego Czwartku jako lekcji historii i patriotyzmu oraz podziękował obecnym na uroczystości za udział w nowomiejskich obchodach 7 grudnia 1939 roku.

 

Powrót na górę

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem