Przejdź do treści
Menu

baner

plenfrdeitrues
A+ A A-

Wizyta delegacji Nowego Miasta Lubawskiego w Solecznikach na Litwie

Wizyta delegacji Nowego Miasta Lubawskiego w Solecznikach na Litwie

W dniach 09-12 września 2016 roku delegacja z Nowego Miasta Lubawskiego uczestniczyła w największym święcie Rejonu Solecznikiego, jakim są Dożynki.

W programie pobytu było zwiedzanie zabytków Wilna oraz odrestaurowanego Pałacu rodzin Balińskich i Śniadeckich w Jaszunach.

W niedzielne przedpołudnie w siedzibie administracji rejonu odbyło się spotkanie z Merem Rejonu Solecznickiego wszystkich przybyłych delegacji, które przyjechały na uroczystość.
W swoim wystąpieniu Mer Rejonu Zdzisław Palewicz podziękował gościom m.in. za wsparcie w organizacji wakacyjnego pobytu dzieci z Rejonu Solecznickiego w Polsce oraz pomoc w doposażeniu szkół i przedszkoli. Mer podkreślił także, że szersza międzynarodowa współpraca Solecznik zaczęła się z udziałem Nowego Miasta Lubawskiego, wspólnie z którym realizowane są partnerskie projekty i nawiązywane kontakty z samorządami z Niemiec, Francji i Włoch.

Główne uroczystości dożynkowe połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac plonowych rozpoczęły się w niedzielę Mszą Św. w miejscowym amfiteatrze zlokalizowanym w Parku Miejskim. Tu na ręce Mera Rejonu Zdzisława Palewicza został złożony tradycyjny bochen chleba z tegorocznych zbiorów oraz poświęcone wieńce dożynkowe.

Niedzielne popołudnie wypełnione było różnorodnymi występami artystycznymi zespołów z Litwy, Białorusi i Polski - „Kapela ze wsi Warszawa” oraz "Trubadurzy". Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się fantazyjne stoiska dożynkowe poszczególnych trzynastu gmin Rejonu Solecznickiego oraz kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła.

Powrót na górę

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem